Preloader

У Берліні завершилися переговори щодо ситуації в Лівії -

У Берліні завершилася Міжнародна конференція з урегулювання ситуації в Лівії, що відбувалася 19 січня. Про це повідомило турецьке агентство "Анадолу". У підсумковій декларації саміту його учасники закликали всі сторони протистояння в Лівії "завершити процес переходу до вільних, всеосяжних і справедливих виборів". Підписанти підтримали створення єдиної системи національної безпеки Лівії під контролем центральної цивільної влади.

Підкреслено також важливість об’єднання під одним командуванням поліції та військових. Агентство зазначає, що сторони лівійського конфлікту та тих, хто їх підтримує, закликали припинити військову діяльність. Організації Об’єднаних Націй запропоновано надати сприяння переговорам про припинення вогню в Лівії. Заплановано сформувати під егідою ООН Міжнародний наглядовий комітет, до складу якого увійдуть представники міжнародних організацій та країн – учасниць саміту.

На високому рівні засідання комітету проводитимуть щомісяця. На рівні експертів працюватиме чотири робочі групи. Учасники саміту закликали сформувати в Лівії єдиний уряд, затверджений Палатою представників країни. На переговорах у Берліні були присутні лідери Німеччини, Франції, Туреччини, Росії, Великобританії та інших країн, а також держсекретар США Майк Помпео.

Після повалення у 2011 році режиму лівійського диктатора Муаммара Каддафі в країні було створено новий уряд, проте у 2014 році він розколовся і в Лівії почалися бойові дії між двома адміністраціями-конкурентами. Одна з них – міжнародно визнаний уряд національної єдності (УНЄ), який контролює Триполі, друга – "тобруцький уряд", збройними силами якого командує Хафтар. Угруповання Хафтара базується на сході країни. У квітні 2019 року воно зробило спробу взяти під контроль Триполі, але сили, підконтрольні УНЄ, витіснили повстанців із міста.

За даними ООН, загалом унаслідок воєнних дій у Лівії у 2019 році загинуло щонайменше 284 мирні жителі, більшість – унаслідок авіаударів. Як зазначає Al Jazeera, УНЄ підтримує Туреччина, а Хафтара – Об’єднані Арабські Емірати та Єгипет. Окрім того, за даними ЗМІ, військову підтримку Хафтару надає Росія. У листопаді 2019 року газета The New York Times повідомила, що РФ скерувала до Лівії 200 найманців.

У зв’язку з цим влада Лівії обвинуватила Росію у розпалюванні війни в країні. У грудні президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що в Лівії воюють 5 тис. найманців із Судану та 2 тис. найманців із російської ПВК "Вагнер".

Речник Кремля Дмитро Пєсков відповів, що в Лівії воюють найманці з різних країн, а Росія не може контролювати пересування всіх своїх громадян. 26 грудня уряд Лівії офіційно попросив в Ердогана військової допомоги. 30 грудня президент Туреччини вніс на розгляд парламенту законопроєкт щодо розміщення військових сил у Лівії. 2 січня парламент схвалив цю ініціативу, а 5 січня Ердоган повідомив про початок перекидання військ.

8 січня 2020 року Туреччина і Росія у спільній заяві закликали ввести режим припинення вогню. Перемир’я настало опівночі 12 січня. 13 січня в Москві почалися переговори між Росією, Туреччиною і сторонами протистояння в Лівії. 14 січня Хафтар відмовився підписувати перемир’я з урядом.Джерело статті: “https://rezonans.info/mneniya/u_berlini_zavershilisya_peregovori_shodo_situaci_v_livi”